#41031 Идентификација молекуларних маркера за предикцију прогресије тумора, одговора на терапију и исхода болести

Наша истраживања су усмерена на изучавање канцера плућа, дојке, штитњаче и тумора мозга. Експериментална истраживања обухватају идентификацију промена у структури гена, нивоу њихове експресије и промена у функцији протеина, које би се могле користити као молекуларни маркери за предвиђање прогресије тумора, одговора на терапију и исхода болести. Свеобухватном анализом кључних молекула PI3K/Akt/mTOR сигналног пута у постоперативном материјалу различитих типова тумора, као и упоредном анализом комплетног генома пореклом из туморског и нормалног ткива методом ДНК профилисања, успели смо да идентификујемо промене на ДНК које су последица процеса канцерогенезе и да дефинишемо нове кандидат гене одговорне за прогресију наведених типова тумора и резистенцију на терапију.

Кандидат гени за молекуларне маркере, испитивани су даље на одговарајућим ћелијским линијама како би потврдили њихову улогу у прогресији канцера и резистенцији на терапију. Посебна пажња посвећена је испитивању механизама укључених у стицање вишеструке резистенције на лекове и могућностима да се она превазиђе. У ту сврху развијене су нове резистентне хумане и анималне ћелијске линије на којима се проучава антитуморски ефекат и механизам дејства широке палете нових природних производа и синтетских, као и семи-синтетских агенаса. Клиничка истраживања обухватају клиничке студије фазе II и III, као и ретроспективне студије за ретке туморе. У теоријска истраживања укључена је биофизичка анализа ради дефинисања молекуларног профила пацијената. Такође, радимо на формирању матеметичког модела резистенције на хемиотерапију. Идентификацијом молекуларних промена, дефинисањем њиховог доприноса еволуцији канцера, транслацијом ових открића у клиничку праксу, као и развојем нових, ефикаснијих лекова, наш пројекат треба да допринесе постизању оптималне индивидуалне терапије пацијената оболелих од канцера.

Сарадници на пројекту:

др Никола Танић, руководилац пројекта

др Милица Пешић

др Тијана Станковић

др Јелена Динић

др Ана Подолски-Ренић

др Катарина Хофман

Др. Миодраг Драгој

Марија Нешовић

Мирна Јовановић

Спољни сарадник:

Медицински факултет, Универзитет у Београду: