ponedeljak, 19 novembar 2018 12:37

Vreme: 21. 11. 2018. u 14.00

Mesto: Biblioteka IBISS

Apstrakt:

Broj primena za fluorescentnu mikroskopiju naglo je porastao u poslednje tri decenije, uključujući i dve Nobelove nagrade: prvu su 2008. godine podelili hemičar i dva biologa za kloniranje zelenog fluorescentnog proteina i njegovu primenu u vizualizovanju rasta bakterija. Drugu, u 2014. godini, podelila su tri fizičara za prevazilaženje granica svetlosne mikroskopije, kreiranjem metoda za super-rezoluciju. U ovom predavanju ćemo diskutovati o fenomenu sjaja u mraku, baziranom na bioluminescenciji i fluorescenciji, i gde one postoje u prirodi. Zatim ćemo pričati o tome kako se fluorescencija može preneti iz vrsta gde se prirodno javlja u ćeliji ili životinje koje koristimo u laboratoriji. Pokrićemo aktuelnu upotrebu fluorescencije u naučnim i medicinskim istraživanjima i naučne prodore napravljene uz pomoć fluorescentne mikroskopije. Konačno, dodirnućemo kako je fluorescentna revolucija uticala na društvo i diskutovati o etičkim pitanjima genetskog inženjeringa čije metode kreiraju životinje koje sijaju u mraku. Predavanje će biti odgovarajuće za studente bilo koje prirodne discipline i sve one koji vole nauku.

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd