ponedeljak, 20 jun 2022 09:26

Predstavnici ambasade NR Kine u poseti IBISS-u

U četvrtak, 16. juna 2022. godine Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ “—Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju (IBISS), Univerziteta u Beogradu imao je čast da primi predstavnike ambasade Narodne Republike Kine, prvog sekretara Shi Yi i trećeg sekretara Li Rui. Tom prilikom vođeni su razgovori o nastavku saradnje u okviru Panbalkanske alijanse za prirodne proizvode i otkriće novih lekova – PANDA i Zajedničke laboratorije „Jedan pojas, jedan put“.

Panbalkansku alijansu za prirodne proizvode i otkriće novih lekova (PANDA) udruženo su pokrenuli Šangajski institut Materia Medica Kineske akademije nauka (SIMM) i IBISS u aprilu 2019. godine. Cilj ove asocijacije je da promoviše zajednički razvoj i otkrivanje novih lekova zasnovanih na prirodnim resursima balkanskih zemljama i Kine.

Laboratoriju "Jedan pojas - jedan put", kinesko-srpska zajednička laboratorija za prirodne proizvode i otkriće novih lekova, formirali su SIMM i IBISS u maju 2021. godine, a predvode ih predstavnici Kine i Srbije, prof. Ye Yang (SIMM) i dr Marina Soković (IBISS).

Pored navedenog, razgovor je obuhvatio i druge teme koje se odnose na naučnu saradnju i razmenu iskustava iz oblasti istraživanja IBISS-a.

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd