ponedeljak, 19 decembar 2022 12:15

Trening škola eksperimentalne evolucije

Istraživači u okviru projekta ELEVATE finansiranog od strane Fonda za nauku Republike Srbije, Program IDEJE, realizovali su svoju prvu trening školu eksperimentalne evolucije.

15. i 16. decembra 2022. IBISS je ugostio studente Biološkog fakulteta, Univerzitet u Beogradu i PMF, Univerzitet u Novom Sadu. Dvadeset studenata dobilo je jedinstvenu priliku da se na trening školi eksperimentalne evolucije upoznaju sa savremenim pristupima u evoluciono-biološkim istraživanjima i da ovladaju veštinama koje će im pomoći u budućem radu.

Trening škola eksperimentalne evolucije imala je za cilj da studentima predstavi raznovrsnost i primenu eksperimentalne evolucije u istraživačkom radu i da kroz praktičan rad pokaže na koji način je moguće formulisati istraživačku ideju primenom eksperimentalne evolucije.
Saradnici na ELEVATE projektu polaznicima trening škole omogućili su:

1. upoznavanje sa teorijskim osnovama eksperimentalne evolucije kao metodološkog pristupa u savremenim biološkim istraživanjima
  2. upoznavanje sa istraživanjima na pasuljevom žišku i rezultatima primene eksperimentalne evolucije na ovom model organizmu
  3. vežbe dizajniranja eksperimenata primenom eksperimentalne evolucije i formulacije istraživačkog pitanja

Trening školu su realizovali:

dr Mirko Đorđević, naučni saradnik, Odeljenje za evolucionu biologiju, IBISS

dr Sanja Budečević, naučni saradnik, Odeljenje za evolucionu biologiju, IBISS

dr Uroš Savković, naučni saradnik, Odeljenje za evolucionu biologiju, IBISS

Lea Vlajnić, asistent, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

prof. dr Biljana Stojković, redovni profesor, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

Program trening škole možete preuzeti ovde.

Slike sa događaja možete videti ovde.

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd