petak, 10 mart 2023 13:44

Zebrica (lat. Danio rerio) kao model organizam u biološkim istraživanjima

Predavač: dr Margareta Kračun-Kolarević i dr Stoimir Kolarević, Odeljenje za hidroekologiju i zaštitu voda, IBISS

Vreme: sreda, 22. mart 2023. u 13.00

Mesto: Biblioteka IBISS

Sažetak

Ovim predavanjem želimo da istraživačima IBISS-a predstavimo rad novoformiranog uzgajališta zebrica. U Srbiji trenutno postoji nekoliko institucija koje koriste zebrice u istraživanjima. Našem Institutu je 2021. godine odobren upis u Registar za oglede na životinjama za držanje, reprodukciju i promet zebrica. Iste godine, Institut pokreće projekat formiranja uzgajališta. Na predavanju ćemo kroz primere pokušati da zainteresovanim kolegama približimo model zebrice u okviru aktuelnih istraživačkih tema. Dođite da zajedno prodiskutujemo o mogućnostima za proširenje kako osnovnih tako i primenjenih istraživanja koje pruža novoformirano uzgajalište, kao i o planovima za budućii razvoj i unapređenje uzgajališta.

Zebrice su prepoznate kao pouzdan model koji se koristi u različitim biološkim istraživanjima još od 1960. godine. Jednostavno i ekonomično gajenje, brza reprodukcija, relativno kratak period razvića i visok regenerativni potencijal, čini ovu vrstu naročito popularnom u laboratorijama širom sveta. Biologija malignih bolesti, biotehnologija, ekotoksikologija, biologija ponašanja, imunologija, biologija starenja, neurobiologija, samo su neke od tema u kojima ovaj model može biti od izuzetnog značaja.

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd