понедељак, 15 април 2024 13:18

Решења циркуларне биоеконимије заснована на инсектима

Светски форум циркуларне економије 2024– Акцелераторска сесија: Решења циркуларне биоекономије заснована на инсектима, одржаће се 18. априла 2024. године, у 14:00-15:30 часова. Место одржавања форума:хибридни догађај– Мисија Републике Србије при Европској Унији, Boulevard du Regent 53, Брисел и онлине путем ZOOM платформе.

Организатори: УНДП Србиjа, Министарство заштите животне средине Републике Србије и Мисија Републике Србије при Европској Унији у сарадњи са канцеларијама УНДП других земаља
Учесници са ИБИСС-а: др Лариса Илијин, Институт за биолошка истраживања Синиша Станковић, Институт од националног значаја за Републику Сербију, Универзитет у Београду: Tenebrio molitor ларве у биодерадацији пластике у Србији

На сесији ће бити представЉени иновативни начини биоразградње отпада коришћењем инсеката и њихових ларви. У Србији се, уз помоћ ларви Tenebrio molitor, експериментално биоразграђује пластика, углавном стиропор. У Јужној Африци, ларве црне војничке муве су коришћене за смањење органског отпада. Ларве обе ове врсте представљају и алтернативну животињску храну богату протеинима. У Лесоту, лабораторијски експерименти су потврдили ефикасност коришћења тсие-балимо ("елегантни скакавци") као природног инсектицида. Придружите се овој сесији да бисте учили и разменили искуства о решењима заснованим на инсектима за циркуларну биоекономију и разматрали предлоге будућих истраживања.

Линк за регитрацију: https://forms.office.com/e/fLH0hjkeKi

Circular Economy In Serbia