ReFocuS FLOW, 2023-2025

Финансијер: European Union

Руководиоци пројекта: др Јасмина Несторовић Живковић, Одељење за физиологију биљака, Институт за биолошка истраживања "Синиша Станковић" - Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду

Период пројекта: 2023-2025.

Сарадници са ИБИСС-а:

Др Милица Милутиновић, Одељење за физиологију биљака
Др Марија Рајичић, Одељење за генетичка истраживања
Катарина Хочевар, Одељење за еволуциону биологију
Др Маја Раковић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Др Јелена Ђукнић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода
Др Јована Рајић, Одељење за молекуларну биологију
Др Бојана Мићић, Одељење за биохемију
Др Бранислав Шилер, Одељење за физиологију биљака

Спољни сарадници:
Центар за промоцију науке
Природно-математички факултет, Универзитета у Нишу
Универзитет у Крагујевцу

Сажетак

Пројекат ReFocuS FLOW има за циљ да прошири свест грађана о томе зашто су истраживања и иновације важни за заједницу доводећи истраживаче у фокус шире јавности. Пратећи трендове и смернице ЕУ и Унеска, све активности пројекта ће пратити Зелени договор и мисије ЕУ као најхитније изазове са којима се модерна цивилизација суочава, пратећи јасне и временски ограничене одреднице како би понудиле решења за ове важна питања. Посебна пажња биће посвећена подизању свести грађана да морају да преузму иницијативу за постизање постављених циљева. Тема за 2024. годину „Ток знања“ биће фокусирана на дефинисање проблема са којима се суочава наша планета и друштво, на упознавање грађана са мисијама ЕУ, на подизање њихове свести да само заједно истраживачи, грађани, индустрија, локалне и регионалне власти, уз помоћ токова знања, треба да раде на успешном испуњавању мисија ЕУ. Тема за 2025. годину са темом „Ток људи“ понудиће грађанима конкретна решења за постизање изазовних, али остваривих циљева приказивањем успешних резултата и текућег напретка постојећих мисија ЕУ. Планирано је да се активности спроводе од главног града и већих градова до мањих места и руралних подручја Србије. Кроз популарне формате на јавним местима показаћемо грађанима да су научна истраживања и иновације дизајнирани за све и да заједно можемо да створимо Европу са климатски неутралним градовима, да задржимо чисту воду, здраво земљиште и храну за садашње и будуће генерације.

Булевар деспота Стефана 142
11108 Београд