"Заједничка Лабораторија биотехнологије и биљне физиологије" између Шангајског технолошког института и ИБИСС-а, Joint Laboratory 2022144, 2023-2025

Финансијер: China Educational Association for International Exchange

Период: 2023-2025.

Вођа пројекта: Проф. Ди'ан Ни, Шеф Одељења за пејзаж и хортикултуру, Шангајски технолошки институт, Шангај, Кина

Сарадници са ИБИСС-а:

Др Славица Нинковић, Одељење за физиологију биљака ИБИСС

Др Татјана Ћосић, Одељење за физиологију биљака ИБИСС

Др Мартин Распор, Одељење за физиологију биљака ИБИСС

Сажетак

Загађење животне средине тешким металима је чест проблем у свету, укључујући ту и Кину и Србију. Фиторемедијација, посебно санација контаминираног земљишта украсним биљкама, је зелена, еколошки прихватљива метода контроле загађења. У питању је ефикасна и веома обећавајућа технологија која може успешно да замени скупе и сложене физичко-хемијске методе које се користе за уклањање тешких метала из тла. Овај пројекат има за циљ успостављање заједничке лабораторије за наставну и истраживачку сарадњу и размену, реализацију комплементарних предности и ефикасно подизање научноистраживачког капацитета у области фиторемедијације.

Булевар деспота Стефана 142
11108 Београд