BioengineeredTumor - Биомимично инжењерство тумора за убрзани развој антитуморских лекова, 2024-2026

Пројекат BioengineeredTumor или биоинжењерство тумора има за циљ развој система за гајење ћелија рака у лабораторији који ће обезбедити услове ћелијама тако да оне испоље све карактеристике малигних тумора као у организму. На тај начин желимо да добијемо стандардизоване процедуре за поузданије и брже тестирање антитуморских лекова, као и да отворимо пут ка развоју персонализованих медицинских терапија где бисмо лекове тестирали на ћелијама пацијента, а онда у лечењу применили најефикаснији лек. Главни циљ нашег пројекта је развој стандардизоване платформе за гајење ћелија рака у 3Д окружењу која се заснива на примени биоматеријала и проточног биореактора. Користићемо два биоматеријала на бази алгината за гајење различитих ћелијских линија карцинома (епителног рака) и остеосаркома (рака костију) и испитиваћемо кључне параметре у култури (нпр. густина ћелија, структура и састав биоматеријала, проток медијума, смицајни напони) за испољавање најважнијих карактеристика малигних тумора (нпр. изглед и облик ћелија, метаболизам, формирање ћелијских агрегата, генска експресија). У следећој фази, наше системе ћемо испитати у кратким и дужим културама ћелија уз третман стандардним антитуморским лековима при чему ћемо одређивати резистентност гајених ћелија и поредити са клиничким подацима о ефикасности лекова. На тај начин, крајњи циљ је креирање платформе која ће бити релевантна, али довољно једноставна и прилагодљива да могу да је примењују и научници без техничке експертизе за примену у: (I) испитивањима малигних тумора, (II) тестирању антитуморских лекова, и (III) развоју персонализованих медицинских терапија.

BioengineeredTumor

Период пројекта: 2024-2026.

Руководилац пројекта: Проф. др Бојана Обрадовић, Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду

Учесници на пројекту из ИБИСС-а:
Др Миодраг Драгој, Одељење за неуробиологију
Др Јелена Динић, Одељење за неуробиологију