ADVANCED - Инфламацијом вођена репопулација тумора: семе прогресије и платформа за терапију, 2024-2027

Изостанак терапеутског одговора у туморима високог градуса је најчешће приписиван резистентности ћелија на смрт. Међутим, бројни подаци указују на парадоксалну позитивну корелацију присуства умирућих ћелија у туморском ткиву и убрзаног раста тумора. Када туморска ћелија уђе у програмирану ћелијску смрт, она активно регулише „регенерацију“ ткива кроз сигнални пут назван „Феникс који се поново рађа“. Главну улогу у активацији овог пута има простагландин Е2 (PGE2), те је његова инхибиција кључна у спречавању репопулације тумора. Пројекат ADVANCED има за циљ да унапреди базично знање о репопулацији тумора индукованој умирућим ћелијама у колоректалном тумору високог градуса, као прототипу тумора посредованог инфламацијом, и да испита терапеутски потенцијал нових анти-инфламаторних лекова из породице инхибитора циклооксигеназе-2 и липоoксигенaзa, као и хибридних молекула хемотерапеутика и анти-инфламаторних лекова. Развићемо нови модел репопулације тумора кроз успостављање културе мишијих органоида (енг. MDO). Транскрипциона анализа ће открити молекулски профил туморске репопулације, док ће се ефикасност експерименталних лекова тестирати на успостављеном моделу MDO, сингеном in vivo моделу канцера колона, као и на органоидима пацијената са колоректалним карциномом (енг. PDO). Резултати овог пројекта ће помоћи развоју стратегија у терапији колоректалног карцинома кроз спречавање репопулације тумора узроковане инфламацијом.

Период пројекта: 2024-2027.

Website пројекта: https://www.projectadvanced.rs

Руководилац пројекта: др Данијела Максимовић-Иванић, Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић" – Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду

ADVANCED ProjectУчесници на пројекту из ИБИСС-а:
Др Сања Мијатовић, Одељење за имунологију
Др Марија Мојић, Одељење за имунологију
Др Јасмина Живановић, Одељење за цитологију
Др Наташа Радуловић, Одељење за имунологију
Др Тамара Крајновић, Одељење за имунологију
Сања Јелача, Одељење за имунологију
Екатарина Михајловић, Одељење за имунологију
Теодора Комазец, Одељење за имунологију