ponedeljak, 15 april 2024 13:08

Rešenja cirkularne bioekonomije zasnovana na insektima

Svetski forum cirkularne ekonomije 2024 – Akceleratorska sesija: Rešenja cirkularne bioekonomije zasnovana na insektima, održaće se 18. aprila 2024. godine, u 14:00-15:30 časova. Mesto održavanja foruma: hibridni događaj– Misija Republike Srbije pri Evropskoj Uniji, Boulevard du Regent 53, Brisel i online putem ZOOM platforme.

Organizatori: UNDP Srbija, Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije i Misija Republike Srbije pri Evropskoj Uniji u saradnji sa kancelarijama UNDP drugih zemalj
Učesnici sa IBISS-a: dr Larisa Ilijin, Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Serbiju, Univerzitet u Beogradu: Tenebrio molitor larve u bioderadaciji plastike u Srbiji

Na sesiji će biti predstavlјeni inovativni načini biorazgradnje otpada korišćenjem insekata i njihovih larvi. U Srbiji se, uz pomoć larvi Tenebrio molitor, eksperimentalno biorazgrađuje plastika, uglavnom stiropor. U Južnoj Africi, larve crne vojničke muve su korišćene za smanjenje organskog otpada. Larve obe ove vrste predstavljaju i alternativnu životinjsku hranu bogatu proteinima. U Lesotu, laboratorijski eksperimenti su potvrdili efikasnost korišćenja tsie-balimo ("elegantni skakavci") kao prirodnog insekticida. Pridružite se ovoj sesiji da biste učili i razmenili iskustva o rešenjima zasnovanim na insektima za cirkularnu bioekonomiju i razmatrali predloge budućih istraživanja.

Link za regitraciju: https://forms.office.com/e/fLH0hjkeKi

Circular Economy In Serbia