“Zajednička Laboratorija biotehnologije i biljne fiziologije” između Šangajskog tehnološkog instituta i IBISS-a, Joint Laboratory 2022144, 2023-2025

Finansijer: China Educational Association for International Exchange

Period: 2023-2025.

Vođa projekta: Prof. Di'an Ni, Šef Odeljenja za pejzaž i hortikulturu, Šangajski tehnološki institut, Šangaj, Kina

Saradnici sa IBISS-a:

Dr Slavica Ninković, Odeljenje za fiziologiju biljaka IBISS

Dr Tatjana Ćosić, Odeljenje za fiziologiju biljaka IBISS

Dr Martin Raspor, Odeljenje za fiziologiju biljaka IBISS

Sažetak

Zagađenje životne sredine teškim metalima je čest problem u svetu, uključujući tu i Kinu i Srbiju. Fitoremedijacija, posebno sanacija kontaminiranog zemljišta ukrasnim biljkama, je zelena, ekološki prihvatljiva metoda kontrole zagađenja. U pitanju je efikasna i veoma obećavajuća tehnologija koja može uspešno da zameni skupe i složene fizičko-hemijske metode koje se koriste za uklanjanje teških metala iz tla. Оvaj projekat ima za cilj uspostavljanje zajedničke laboratorije za nastavnu i istraživačku saradnju i razmenu, realizaciju komplementarnih prednosti i efikasno podizanje naučnoistraživačkog kapaciteta u oblasti fitoremedijacije.

Bulevar despota Stefana 142
11108 Beograd